Je také třeba mít na pamětí, že Indie uznává celkem 22 oficiálních jazyků a s ohledem na různá nářečí či jazyky neúřední se jejich výsledný počet pohybuje kolem tisícovky. Některé jsou přitom vzájemně srozumitelné, jiné jsou ale zcela zásadně odlišné - a to i klidně na úrovni jazykové rodiny.
Ty největší rozdíly v jazyce a kultuře najdeme najdeme mezi severní a jižní částí Indie. V severní Indii se mluví indoevropskými jazyky (kam spadá i čeština), v jižní drávidskými (tvořícími zcela samostatnou jazykovou rodinu, ve větší míře nerozšířenou mimo Indii). Rozdíly mezi Árijci (tedy "severními" Indy; pojem značí jazykovou, nikoli "rasovou" skupinu) a Drávidy jsou patrné v architektuře, v oblékání, ve zvycích...a koneckonců i ve fyziognomických znacích.
Dříve se dokonce operovalo s teorií, že zcela drávidská Indie byla napadena árijskými (opět dodávám, že jde o čistě jazykovou skupinu) kmeny ze Střední Asie, které většinu původních obyvatel vytlačili na jih a s tím zbytkem se smísili, čímž vzniklo moderní severoindické obyvatelstvo. Genetické výzkumy z posledních let tuto teorii stále přesvědčivěji vyvracejí a omezují předpokládaný vliv árijských kmenů jen na kulturní a jazykovou stránku (nikoli genetickou). Avšak právě tyto zastaralé představy slouží jako dostatečně výmluvný důkaz o zřetelné odlišnosti indického severu a jihu.
Žádné komentáře:
Okomentovat